Engram
Engram je mentálny obrazový
záznam okamžiku telesnej bolesti a bezvedomia. Je to úplný záznam každého vnemu prítomného vo chvíli čiastočného alebo úplného bezvedomia vrátane všetkých detailov.
Sekundár je mentálny obrazový
záznam okamžiku ťažkej alebo šokujúcej straty alebo hrozby straty, ktorý obsahuje záporné emócie, napr. zlosť, strach, smútok, apatiu. Je to záznam obdobia veľkého duševného zaťaženia.
Engramy, sekundáre a
locky (čo sú mentálne obrazové záznamy udalostí, kedy došlo k vedomému alebo nevedomému pripomenutiu si sekundáru alebo engramu) tvoria v mysli reťazce.
Reťazec je rad záznamov podobných udalostí. Jeho základným článkom je engram, na ktorý sa viaže sekundár. Lock leží najbližšie súčasnosti.
Ukážme si príklad reťazca
Prvým zážitkom je engram: pri odhode pálky v bejzbalovom zápase bola hlava hráča touto pálkou zranená.
Neskôr mu pálku ukradnú. Pretože sa jedná o rovnakú tému, tento sekundár (okamžik ťažkej straty) sa naviaže na reťazec. Ak tento hráč uvidí po rokoch obchod s bejzbalovými pomôckami, pripomenie sa mu – či už vedome alebo nevedome – engram (zranenie hlavy na zápase).
Na reťazec sa tak naviaže lock. Osoba má teda reťazec troch obrázkov- locku, sekundáru a engramu. Zakaždým, keď je reťazec restimulovaný (osoba napr. uvidí náhodný bejzbalový zápas), vytvorí sa a naviaže naň nový lock. Ak sa daná osoba neskôr zraní napríklad úderom do hlavy pri páde zo schodov a je v bezvedomí, naviaže sa na tento reťazec nový engram. Na ten sa môžu viazať ďalšie sekundáre, locky a engramy.
Týmto spôsobom získava osoba mnoho reťazcov, ktoré sú viazané na základný engram. V engramoch a sekundároch, ktoré ležia na časovej stope je uložené veľké množstvo energie, veľký náboj.
Náboj je o škodlivá, záporná energia. Vzniká z konfliktov a nepríjemných okamžikov, ktoré človek zažil a jej konkrétnou podobou je zlosť, hnev, smútok, apatia a podobne. V dianetike existujú techniky, ktoré môžu človeka od tohto negatívneho pôsobenia engramov, sekundárov a lockov oslobodiť.
Použitie dianetických techník sa nazýva auditing. Ako presne funguje si popíšeme teraz»